فواید استفاده از برنامه محدودیت نوری

///فواید استفاده از برنامه محدودیت نوری

فواید استفاده از برنامه محدودیت نوری

۱- بهبود قدرت زیست در پرندگان (بدلیل نزدیکتر بودن به شرایط طبیعی زندگی پرنده و کاهش استرس مفید است) .
۲- رشد و تکامل سیستم های استخوانی و قلبی-عروقی سریعتر می گردد .
۳-سطح آنزیم آلکاین فسفاتاز در پرندگانی که دارای برنامه نوری هستند بالاتر است . این آنزیم برای رشد و تکامل مناسب استخوانها حیاتی است .
۴- فعالیت پرنده افزایش یافته که باعث افزایش سلامتی پای جوجه ها می شود.
۵- حفظ انرژی در استراحت ( خاموشی ) و کاهش متابولیسم در طول دورۀ تاریکی و افزایش پتانسیل ژنتیکی در جهت بهبود ضریب تبدیل غذایی و میزان رشد
۶- تناوب دوره روشنایی-تاریکی , تولید ملاتونین را افزایش میدهد . ملاتونین یک عامل اساسی در تکامل سیستم ایمنی است .
۷- یکنواختی پرنده ها افزایش می یابد .
۸- موجب بهبود اشتها ی پرنده می-شود.
۹- بهبود رشد و رسیدن به اهداف وزن دهی مطلوب درگله
۱۰- باعث سرعت رشد اولیه جوجه ها و به دنبال آن بهبود عملکرد دریچه قلب آن ها و در نهایت منجر به کاهش وقوع آسیت و عارضه مرگ ناگهانی و کاهش تلفات خواهد شد.
۱۱- بهبود کیفیت لاشه و کاهش چربی محوطه شکمی

نور و روشنایی:
در طول دوره تولید نور و میزان ساعات روشنایی نقش بسیار مهمی دارد.جوجه ها همانند سایر موجودات زنده، می خوابند و نیاز به تاریکی دارند.ثابت شده است که در دوره های پرورشی ای که فاقد برنامه نوری تاریکی مناسب باشند،علائمی همچون کاهش رشد نسبت به خوراک مصرف شده، تلفات بالا، حساسیت نسبت به بیماری های متابولیکی،عصبی بودن و حساسیت بیش از حد نسبت به محرک هایی نظیر صدای هواکش ها و رفت و آمد کارگر و… را در گله مشاهده می نمایند.
واحد اندازه گیری شدت نور، “لوکس” می باشد که در سه روز اول این عدد بهتر است ۳۵ لوکس و سپس به ۱۰ لوکس برسد و مجدد انتهای دوره افزایش یابد.
علاوه بر شدت نور، طول موج یا رنگ نور نیز بر رشد می تواند تاثیرگذار باشد.
مدیریت نور و برنامه نوری در پرورش پولت بسیار حائز اهمیت است و با توجه به آب و هوای منطقه و فصل پرورش،توسط دامپزشک تنطیم می شود.
در پرورش گله های گوشتی، نور و تاریکی یکی از مهم ترین ابزارهای دست دامپزشک، جهت تنظیم میانگین وزن، رفع علائم بیماری و کاهش تلفات است.

توسط |۱۳۹۸/۲/۲۵ ۱۶:۴۶:۲۸اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۸|اخبار تخصصی|بدون دیدگاه