تاثیر روشنایی بر تولید مرغداری ها

///تاثیر روشنایی بر تولید مرغداری ها

تاثیر روشنایی بر تولید مرغداری ها

برای درک اهمیت روشنایی در مرغداری‌ها، لازم است تا نگاهی به ساختار بیولوژیک پرندگان بیندازیم.
نور در انسان، از طریق چشم به مغز می‌رسد؛ اما در مرغ‌ها، نور نه‌تنها از طریق چشم، بلکه از بالای سر و غده پینه آل و همچنین از طریق غده هیپوفیز که در کنار هیپوتالاموس قرار دارد، به مغز نفوذ می‌کند.
ما انسان‌ها در چشم خود سه گونه یاخته مخروطی شامل -سلول‌های حساس به نور و رنگ که در مقابل نورهای قرمز، آبی و سبز واکنش نشان می‌دهند- داریم؛ این در حالی است که گونه‌های این یاخته‌های مخروطی در مرغ ۴ عدد است و یاخته مخروطی قرمز، آبی و سبز و نور ماوراءبنفش را شامل می‌شود.
زندگی پرندگان نیز همانند انسان‌ها، حول چرخه منظم شب و روز می‌چرخد. اگر پرندگان چرخه شب و روز مناسبی داشته باشند، رفتار روزانه متناسبی خواهند داشت و قادر به انجام فعالیت‌های مشخص در طول روز هستند . هم‌چنین داشتن چرخه شب و روز مناسب در میزان تولید ملاتونین در پرندگان نیز نقش مؤثری دارد.
خانم شویان لاردنر دراین‌باره می‌گوید: “این‌یک چرخه طبیعی است که برای پرندگان اهمیت بسیاری دارد چراکه بر سیستم ایمنی، آهنگ رشد و هورمون‌های تولیدمثل آن‌ها تأثیرگذار است. ارائه این چرخه منظم روز و شب، بهبود سلامت طیور، بهبود سیستم ایمنی و بهبود تحرک و هشیاری پرندگان را همراه دارد ”
وی افزود: ” داشتن چرخه روز و شب، باعث می‌شود که پرنده تمایل بیشتری برای تحرک داشته باشد؛ و برخلاف آنچه ۱۰ سال پیش تصور می‌شد، رشد بهتری خواهد داشت.”
شویان لاردنر در حال حاضر یک پروژه تحقیقاتی درزمینه اهمیت چرخه روز و شب در پرندگان در دست دارد. او در این پژوهش عواملی نظیر سن مناسب آغاز برنامه‌های روشنایی و همچنین تأثیر تنظیمات نور به‌صورت تند و ناگهانی و یا تدریجی را بررسی کرده است. البته گرایش عمده و اصلی این استاد دانشگاه، مسئله چرخه شبانه‌روزی در طیور است. وی در ادامه صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: ” به دیدگاه من پرندگان از داشتن تاریکی ناگزیر هستند اما میزان این تاریکی مسئله مهمی است و به عوامل متعددی بستگی دارد.”
محققین مرغداری به هر سه طیف رنگ، نور ماوراءبنفش، نور مرئی و نور مادون‌قرمز گرایش دارند و معتقدند هرکدام از آن‌ها بر رفتار پرنده تأثیر خاصی دارند؛ نور ماوراءبنفش در سمت پایین کوتاه یاخته مخروطی قرار دارد. طول‌موج نور مرئی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر متغیر است؛ و طول‌موج نور ماوراءبنفش بالای ۷۰۰ نانومتر است و نوری قابل‌رؤیت است. قدرت دید انسان در محدوده ۷۵۰-۴۰۰ نانومتر است، اما مرغ‌ها این توانایی رادارند که در محدوده ۷۵۰-۳۱۵ نانومتر ببینند. هم‌چنین مرغ‌ها می‌توانند در طیف ۴۸۰ و ۶۳۰ نانومتری دید وسیع‌تری داشته باشند.

توسط |۱۳۹۸/۲/۲۵ ۱۷:۰۵:۳۲اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۸|اخبار تخصصی|بدون دیدگاه